10 Aralık 2011 Cumartesi

Bayramiç, Yeniköy - Permakültür Buluşması


Türkiye Permakültür Buluşması
21 Haziran'da Bayramiç'e geri döndük. 24-28 Haziran TPB için organizasyon ekibi olarak çalışmaya geldik. İlk kez böylesine büyük bir organizasyonda çalıştığımızı anlatmama gerek yok herhalde. :) Beklenen kişi sayısı 120 idi. Mustafa, Filiz, Sevil, İlknur, Timuçin, Didem, Dilan, Emre ve ben organizasyon ekibi olarak, ev sahipleri dışında erken gelenlerdik. Üç günlük sıkı bir çalışma ile temizlik, bulaşık, yemek, ve program akışını düzene sokmaya çalıştık. Mustafa'nın iyi niyeti ve pozitif enerjisi, Sevil'in organizasyon tecrübesi sık sık destek oldu bize.   TPB 2011 Facebook Fotoğraflarından

Değişik bir tecrübeydi bizim için. Zaman zaman bir takım kafa karışıklıkları yaşadık organizasyon ile ilgili. Bizden ne beklendiği, ne yapmamız gerektiği konuları hakkında.. Ekipte birinin enerjisi düşünce, 'benim yüzümden mi' gibi düşünceler yordu beni zaman zaman. Sonuçta genel temizlik, düzen konuları dışında bize birşey söylenmeden insiyatif alacak, konuşma çemberlerini yönlendirecek kadar deneyime sahip değildik ve hiç o tarz girişimlerde bulunmadık.. Bir önceki buluşmadan ve 17 saatlik yolculuktan da yorgun düşmüştük. Ben sürekli gereksiz bir şekikde Ekomimari'deki birlik hali ile kıyaslayıp durdum buluşmayı. Halbuki amaç ve hedef ekomimari gibi tek bir konu üzerine olmadığı için 120 kişinin aynı şekilde bütünleşmesini beklemek saçma idi. Üstelik bu bir ilkti, ve permakültürü bilmeyen, öğrenmeye gelen insanlar da vardı. Aslında ilk iki gün Permakültür sertifikası olmayanlara, son iki güne ise konu ile ilgili insanların devam edeceği şekilde tasarlanmıştı buluşma. Ama öyle olmadı tabi, gelen kaldı. 
Çok güzel insanlarla tanıştık, uzun zamandır görmediğimiz bir sürü dostumuzu gördük. Kimilerinin orada olacağından haberimiz yoktu, tanıdıklar çoğaldıkça sevindik. Gizli çadır alanımız, esas kamp alanı oldu. :) Ama tüm komşularımız Erdek'ten, Kazdağları'ndan, eskilerden tanıdığımız dostlar olduğu için keyifli oldu. İnekler, mekan kalabalık olunca, biz orada kalırken saklandılar bizden..
Bu arada Bayramiç'in baykuşları başta olmak üzere, Ekomimari'de kolektif aşk kafasından nasibini almış eşek, kedi, köpek tüm hayvanlar hamileydi.. Eylül gibi de hepsi mıncırmalık yavrular doğurdu. :)
Türkiye'de Permakültür ve ekoloji anlamında ciddiyetli şekilde enerjisini koyan, bizim için çok önemli ve iyi niyetli insanlarla göz göze geldik. Bunun yanı sıra, kendi organik çiftliğinin reklamını yapmaya gelen de vardı, yere izmarit atanlar da, kağıt çöpüne pil atanlar da.. Genel olarak ilk buluşma için her şey sorunsuzca aktı. Alt yapının 120 kişiyi sorunsuz kaldırması bile büyük başarıydı. Açık alan teknolojisi uygulandı. Bence doğru bir teknik olsa da her an sorunsuz işleyemedi. Kısacası aslında gözle görünür bir sorun olmasa da, ikinci bir buluşmanın en azından permakültür giriş kursu alan kişilerin katıldığı bir buluşma olması gerektiğini, bu şekilde 'Türkiye'de beraber bu sistem uygulamaları adına neler yapılabilir'e daha çok odaklanma fırsatı doğacağını düşünüyorum. 
Takas, (tohum ve ürün) bilgi paylaşımı, permakültür platformunun geliştirilmesi gibi umut verici pek çok konu konuşuldu, uygulandı. Kısacası, herkesin tanışması ve fikir gelişimi açısından gayet başarılı bir buluşmaydı. Ben daha çok şey bekledim sadece.. Ve beklentiler her zaman yorar halini bir kez daha deneyimledim.
Her yerde olduğu gibi düzgün iletişimin önemi  hakkında sık sık düşündürücü anlar yaşadım. Kurs notları için: http://permacultureturkey.org/turkiye-1-permakultur-bulusmasi-toplanti-notlari/ Anlatmadığım diğer bir çok önemli konuyu, ve içeriği görebilirsiniz. Kurs notlarında gerçekten önemli, öğretici bilgiler var. 
Bu buluşmada da akşam bol sohbetli, ateş başında keyifli müzikli geçti. Bulaşık ve diğer işler hem bizim, hem de katılımcıların gönüllü yardımları ile ortaklaşa gerçekleşti. Kısacası güzel bir tecrübe oldu bizim için. Çok önemsediğimiz bağlantılar  kurmuş olduk. Konu ile ilgili olan hemen herkes ile tanışma fırsatımız oldu.. Az uyku, bol muhabbet.. Organizasyon ekibi içinde olma tecrübesi. Mis oldu. :) Bol bol toprakta çeşitlilik ne kadar önemli ise, insan topluluklarında da çeşitliliğin iyi bir şey olduğunu düşündük.
 İlknur, Didem, Filiz, Mustafa, Özlem ve Bayramiç'in diğer ev sahipleri, Sevil, Dilan ve Timuçin'e ayrıca şahane yemekler yapan Bayramiç yerlilerine selamlar olsun..Geoff Lawton ile online bağlantı.


Kapanış Çemberi

                                                   Güneşin'den masallar

Tohum takası

                                                Manzarası güzel bulaşıkhane


Fotoğrafların hemen hemen hepsi, Türkiye Permakültür Facebook Grubu'na kimin koyduğunu bilmediğim buluşma fotoları albümünden alınmıştır.

1 yorum:

  1. Değerli blog yöneticisi sitenizden çok memnun kaldık. İce blue waters olarak başarılarınızın devamını dileriz.

    YanıtlaSil