7 Ocak 2012 Cumartesi

Datça

BOSTANCIK

Eğer siz de bizim gibi gezinip, Türkiye'de düzgün Permakültür uygulanan yerlerde kendinizi geliştirmek istiyorsanız, Bostancık şimdiye kadar gittiğimiz yerler içinde en çok uygulama görebileceğiniz yer. Gidin mutlaka, moraliniz düzelsin. :) 
Tuğrul ve Pınar

Yola çıktığımızdan beri nereye varacağımız ile ilgili düşünürken, iki kişinin bir arazide yaşamasının zor olduğunu, kalabalık olunca da ayrı zorluklar yaşandığını düşünüp durduk.. Tuğrul ve Pınar 'iki kişi birlikte neler  neler yapılmaz ki?'nin güzel kanıtları.. Tuğrul ve Pınar, ikisi de mühendis, yıllarca Amerika'da yaşamış ve çalışmışlar. Sistemden sıkılıp Türkiye'ye dönüp uzun süre arazi aramışlar ve sonunda Datça'nın Kızlan köyünde 12 dönümlük harika bir mekan edinmişler. Bostancık'ı aldıklarında permakültür ile tanışmıyorlarmış. Önce Penny'nin kursunda tanışmışlar, sonra da Tuğrul, Bill Mollison ve Geoff'in öğrencisi olma şansı yaratmış kendine. Emre ile Tuğrul bu kurstan tanışıyorlar. Bu arazinin kendilerine yetecek kadar olan kısmını ekmişler. Gıda ormanları, yağmur hendekleri, çeşit çeşit tavuk traktörleri, çok güzel ve yakışıklı tavukları ve horozları, kompost tuvaletleri, zeytin, narenciye, ıhlamurun yanı sıra bir sürü azot bağlayıcı öncü ve çok yıllık bitkileri görmeniz mümkün Bostancık'ta. Gerçekten orada olmak çok ilham vericiydi. Çok mütevazi ve hoş sohbet insanlar oldukları için, bildikleri her şeyi çok hevesle paylaşıyorlar. Yıllarca çalışıp biriktirdikleri para ile de, okudukları, öğrendikleri, tüm doğal tarım ve permakültür uygulamalarını denemeye çalışıyorlar. Bir kez daha ne kurs, ne de kitaplar, ne öğreneceksek topraktan öğreneceğimizi gördük Emre ile..


Üzerinden tavuk traktörü geçmiş bir bölümü dirgen ile şöyle bir havalandırırken. Özellikle ayrıklar burada da baş belası.

Yükseltilmiş yataklar, 'keyhole' formunda.

Bostancık'ın bir diğer iyi özelliği, temiz. :) Genelde kaldığımız yerler erkek egemenliğinde ve kalabalık yerler olduğu için bu kadar özenli ve temiz görünmüyor. Bostancık'ta her şey derli toplu, ben kendimi çok iyi hissediyorum oraya her gittiğimde, takıntılı bir Başak kadını olarak. :) Mekan iklimsel ve görsel olarak da insanın içini açıyor zaten.
Yerel halk ile de iyi geçiniyorlar. Sürekli bahsettikleri, bizim tanışamadığımız Kızlan köyünden bir Yüksel teyzeleri var. Köyün geleneklerine saygılılar, ve onlardan öğrendiklerini kendi okudukları ile harmanlayarak uyguluyorlar. Güzel ürün takasları yapıyorlar. Biz kendi evimizde kaldığımız için Bostancık'a ancak bir kaç kez yardıma gidebilmiş olsak da, orada bir ay çadırda kalıp onlar ile çalışsaydık, yıldızlar ile uyusaydık ne çok şey öğrenirdik, diye düşündük.. Bu sefer olmadı, mevsim itibari ile.. Yardıma gittiğimizde de çok az çalıştırdılar bizi, yorulmayalım diye. Pınar ile ben güzel sohbetler ederek ekşi kulakları kestik, bezelye, nohut, mercimek ektik ve etraflarını malçladık. Ayuşkacık da bahçe eldivenlerini çalıyordu biz ekim yaparken. Emre ile Tuğrul, kompost tuvaletin yanına küçük bir havuz kazdılar, yeni oluşturulacak sebze bahçesini düzenlediler.
Bostancık'ın hayvanlarının hastası olduğumdan, elimde en çok Ayuşka'nın ve kedilerin resimleri var.
Ayuşka


 Ayuşka tam bir ayı yavusu. Çok fena, aklımdan hiç çıkmıyor hala, mıncır mıncır öpülesi.


Agave çiçeği

Birbirleri ile iyi geçinen, sakin, düzgün iletişim kuran, birlikte çalışması keyifli, çok hoş sohbet insanlar Tuğrul ve Pınar. Kendimizi onlara çok yakın hissettik. Sık sık kulaklarını çınlatıyoruz, ve tabi Ayuşka'nın da. :)  Biz kendilerinden bol bol ilham ve keyif aldık. Gerçekten uygulama görmek istiyorsanız, mutlaka Bostancık'a gidin derim..
Yeni kompost tuvalet.

 Pınar'ın güzel kahvaltısı ve leziz kurabiyeleri.

Bostancık'taki permakültür ve doğal tarım uygulamaları için ayrıntılı bilgileri bloglarında bulabilirsiniz. Tuğrul da, Pınar da anlatmayı ve paylaşmayı çok sevdiklerinden, her konuda kendilerine danışabilirsiniz. Tüm Bostancık ailesinin güzel niyetleri ve uygulamaları çoğalarak kendilerine geri dönsün.. Tekrar teşekkürler..

Datça'dan ayrılırken, Deniz bize böyle gülümsüyordu, 'yol'dan..

1 yorum:

  1. Ne güzel anlatmışsınız :) Tesadüfen gördüm bu yazıyı :) Slayt için Permakültür Tavuğu ararken :)

    YanıtlaSil